Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykorzystanie AI w pracy? Możliwe, ale z ryzykami.

28 kwietnia 2023 | Prawo i podatki | Natalia Gaweł

W większości regulaminów określających warunki użytkowania narzędzi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji stwierdza się, że prawa do treści powstałych przy ich użyciu przysługują osobie, która zainicjowała ich powstanie.

adwokat, menedżer w Kancelarii Andersen

Narzędzia z wykorzystaniem sztucznej inteligencji stosowane są w coraz szerszym zakresie – również w życiu zawodowym. Mając na uwadze sposób ich działania, nie można zapominać, że posługiwanie się powstałymi przy ich użyciu dziełami niesie ze sobą szereg ryzyk na gruncie praw własności intelektualnej.

Książka z obrazkami w kilka dni

W ostatnich miesiącach świat zawojowała sztuczna inteligencja pod nazwą ChatGPT. Można z nią porozmawiać w dowolnym języku i niejednokrotnie uzyskać interesujące, a czasem zaskakujące, odpowiedzi na pytania z różnych dziedzin. ChatGPD zna się na medycynie, prawie, orientuje się w kwestiach politycznych. Potrafi także w krótkim czasie stworzyć książkę, napisać przemówienie, artykuł czy esej, przestrzegając przy tym zasad gramatyki.

Dowód? Niedawno niejaki Ammaar Reshi wydał książkę dla dzieci pt. „Alice and Sparkle”. Książka przedstawia historię dziewczynki, która wspólnie z robotem o imieniu Sparkle przeżywa rozmaite przygody, czyniąc świat lepszym miejscem dzięki ich połączonej – ludzkiej i AI – wiedzy. Książka powstała przy zastosowaniu narzędzi AI. Do stworzenia tekstu użyto ChatGPD, a ilustracje powstały przy zastosowaniu MidJourney. Wszystko w zaledwie 72 godziny!

Duże możliwości ChatGPD, ale też innych AI powodują, że są one coraz częściej wykorzystywane w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12558

Wydanie: 12558

Spis treści
Zamów abonament