Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba pamiętać o wpisie do rejestru

28 kwietnia 2023 | Prawo i podatki | Przemysław Wierzbicki Krzysztof Wanecki

Po założeniu spółki jej zarząd lub wspólnicy zobowiązani są do zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych założonej spółki.

partner, adwokat w KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki

aplikant adwokacki w KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki

Już od 2019 roku w Polsce funkcjonuje wprowadzony ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (dalej: Ustawa AML) Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Zgodnie z Ustawą AML niemal wszystkie podmioty prowadzące działalność w Polsce są obowiązane do wprowadzania danych dotyczących beneficjentów rzeczywistych do CRBR. Pomimo upływu niemal czterech lat od wprowadzenia CRBR, nie wszyscy zobowiązani mają świadomość ciążącego na nich obowiązku.

Celem istnienia CRBR jest udostępnienie możliwie jak najbardziej aktualnych i precyzyjnych informacji o beneficjentach rzeczywistych, czyli osobach fizycznych sprawujących poprzez posiadane uprawnienia kontrolę i wywierających decydujący wpływ na działania podejmowane przez określone w Ustawie AML podmioty. Chodzi tu przede wszystkim o osoby posiadające powyżej 25 proc. udziałów w danym podmiocie. Ma to istotne znaczenie dla zwalczania procederu prania brudnych pieniędzy oraz finansowania terroryzmu, poprzez uniemożliwienie przestępcom ukrycia swojej tożsamości w skomplikowanej strukturze korporacyjnej. Wprowadzenie do polskiego systemu prawnego CRBR jest wynikiem implementacji unijnej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 z 20 maja 2015 r. w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12558

Wydanie: 12558

Spis treści
Zamów abonament