Danina solidarnościowa a strata z lat ubiegłych. Koniec wątpliwości podatników?
Przy określeniu dochodu stanowiącego podstawę obliczenia daniny solidarnościowej należy stosować wszystkie zasady wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co pozwala na uwzględnienie straty podatkowej.
doradca podatkowy, adwokat, Andersen Tax & Legal
Danina solidarnościowa została wprowadzona do polskiego porządku prawnego na podstawie ustawy z 23 października 2018 r. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (DzU, poz. 2192). Artykuł 30h ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.) reguluje kwestie związane z daniną solidarnościową.
Wątpliwości podatników
Kilka lat obowiązywania tych regulacji doprowadziło do powstania wielu wątpliwości u podatników, m.in. w zakresie możliwości uwzględnienia straty z lat ubiegłych przy obliczaniu daniny.
Zgodnie z art. 30h ust. 1 u.p.d.o.f. osoby fizyczne są obowiązane do zapłaty daniny solidarnościowej w wysokości 4 proc. podstawy obliczenia tej daniny. Stosownie zaś do art. 30h ust. 2 u.p.d.o.f., podstawę obliczenia daniny solidarnościowej stanowi nadwyżka ponad 1 000 000 zł sumy dochodów podlegających opodatkowaniu.
Przepis ten wskazuje na kategorie dochodów, które należy uwzględnić przy obliczeniu daniny solidarnościowej, a mianowicie:
∑ dochody opodatkowane na zasadach ogólnych;
∑ dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych;
∑ dochody uzyskane prowadzonej z działalności gospodarczej opodatkowane podatkiem liniowym;
∑ dochody...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta