Czas rzucić wyzwanie hakerom
Pozycja sektora bankowego jest dziś silnie związana z rozwojem technologii informatycznych, co stwarza wiele szans, ale i zagrożeń. Kluczowa stała się kwestia bezpieczeństwa.
Instytucje finansowe działają obecnie w otoczeniu, w którym ogromnym wyzwaniem jest osiągnięcie zadowalających wyników. Choć, mimo wszystko, kondycja banków wydaje się dobra (z danych NBP wynika, że w 2022 r. te wypracowały blisko 13 mld zł zysku netto), to szereg ryzyk może zagrozić stabilności sektora w Polsce. Niepewność mogą generować zarówno rozstrzygnięcia w sprawie kredytów frankowych, jak i niestabilna sytuacja wynikająca z kryzysu gospodarczego, wysokiej inflacji oraz wojny w Ukrainie. Wreszcie nie bez znaczenia jest rola niezwykle dynamicznie rozwijających się nowych technologii.
To właśnie innowacje mogą się stać jednym z kluczowych wyzwań (np. rosnąca konkurencja ze strony fintechów) czy wręcz zagrożeń (kwestie związane z cyberbezpieczeństwem bądź niekontrolowaną ekspansją sztucznej inteligencji) dla tradycyjnych instytucji finansowych. Z drugiej strony potencjał nowatorskich technologii stwarza również wyjątkową okazję do rozwoju.
– Rozwój innowacyjności oraz wykorzystanie osiągnięć nauki i współpraca świata nauki ze światem biznesu to dziś ważne wyzwanie –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta