Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynalazek pracowniczy i dodatkowe wynagrodzenie od pracodawcy

28 kwietnia 2023 | Prawo i podatki | Mariusz Mirosławski

Warto określić w indywidualnej umowie o pracę kwestie związane z wynalazkami pracowniczymi oraz sposobem i terminem wypłaty należności z tego tytułu, a także przygotować dokładny zakres obowiązków pracownika.

radca prawny, wspólnik, Kancelaria Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes w Sosnowcu

Przesłanki uznania wynalazku za wynalazek pracowniczy i prawa do wynalazku uregulowane zostały w art. 11 ustawy z 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (DzU z 2021 r. 324 t.j. ze zm.), zwanej dalej „p.w.p.”. Przepis ten wprowadza zasadę, zgodnie z którą prawo do uzyskania patentu na wynalazek przysługuje jego twórcy. Artykuł 11 ust. 3 p.w.p. wprowadza od powyższej reguły wyjątek dotyczący tzw. wynalazku pracowniczego.

Zgodnie z tym przepisem w razie wynalazku w wyniku wykonywania przez twórcę obowiązków ze stosunku pracy prawo do uzyskania patentu na wynalazek przysługuje pracodawcy, chyba że strony ustaliły inaczej. Oznacza to, iż w przypadku, gdy pracownik w ramach wykonywania swoich obowiązków pracowniczych dokona wynalazku, prawo do patentu na ten wynalazek przysługiwać będzie pracodawcy. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia wówczas, gdy pracownik wykonywać będzie czynności mogące doprowadzić do powstania wynalazku, które jednocześnie stanowić będą wykonywanie obowiązków pracowniczych i tożsame będą ze świadczeniem pracy na rzecz pracodawcy. Prowadzone przez pracownika prace badawcze skutkujące dokonaniem wynalazku powinny zatem odbywać się na koszt pracodawcy, w ramach jego struktury organizacyjnej, z wykorzystaniem jego zaplecza technicznego i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12558

Wydanie: 12558

Spis treści
Zamów abonament