Centra danych a przepisy
Niedoregulowanie data centers w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego jest korzystne dla inwestorów – wskazują eksperci kancelarii CMS.
Rozwój centrów danych (ang. data centers), czyli obiektów służących przetwarzaniu lub przechowywaniu danych z systemów informatycznych wraz z towarzyszącą infrastrukturą, wydaje się nieuchronny w obliczu szybko postępującego rozwoju technologicznego. Centra są wykorzystywane m.in. do świadczenia usług w chmurze, na potrzeby mediów społecznościowych i innych aplikacji internetowych. Według dostępnych szacunków wolumen mocy obliczeniowej oferowanej przez centra na polskim rynku może wzrosnąć o prawie 100 proc. do 2027 r.
Jest to jednak wciąż stosunkowo nowe zjawisko w Polsce z prawnego punktu widzenia, w związku z czym zasadniczo brak jest przepisów dedykowanych centrom danych zarówno na poziomie ogólnokrajowym, jak i lokalnym (np. w miejscowych planach zagospodarowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta