Coraz więcej kobiet wybiera uczelnie techniczne
| W Polsce stopniowo przybywa pań, które wybierają uczelnie techniczne i kierunki związane z nowymi technologiami.
W Latach 2013–2022 z 13 do 15 proc. wzrosła liczba kobiet studiujących na kierunkach nowo technologicznych, a niemal o 4 proc. liczba pań studiujących na kierunkach informatycznych – wynika z najnowszego raportu „Kobiety na politechnikach” przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI).
W roku akademickim 2021/2022 na uczelniach w Polsce studiowało prawie 1 mln 174 tys. osób, z czego 800 tys. studentów było na uczelniach publicznych. Kobiety na publicznych uczelniach technicznych stanowiły 35 proc. uczących się.
Jak podkreślają autorzy publikacji, liczba kobiet studiujących na publicznych uczelniach technicznych na kierunkach informatycznych wzrosła w ciągu dziesięciu lat o 47 proc. (na wszystkich rodzajach uczelni aż o 56 proc.), podczas gdy liczba mężczyzn zmniejszyła się o 3 proc. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w tym okresie znacznie poszerzono ofertę studiów ICT na tych uczelniach.
Inaczej wygląda sytuacja na uczelniach niepublicznych. – W okresie 2017–2022 liczba studentów wzrosła tam o 50 proc. – ze 122,5 tys. do 184 tys., natomiast udział kobiet utrzymuje się na takim samym poziomie – 56 proc. Tutaj również zauważono, że częściej kobiety decydują się na wybór kierunków niezwiązanych z techniką i technologią.
Nadchodzi rewolucja
Dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta