Welsch na celowniku Stasi
Wolfgang Welsch, organizator ucieczek mieszkańców NRD na Zachód, był jednym z największych wrogów Stasi. Historia prób jego eliminacji przypomina scenariusz filmu sensacyjno-szpiegowskiego dziejącego się w zimnowojennym świecie.
Podczas rozmowy telefonicznej 18 maja 1980 r. kierownik Wydziału Głównego VI Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego (MfS), generał major Heinz Fiedler, dyskutował ze swoim przełożonym – ministrem Bezpieczeństwa Państwowego, generałem armii Erichem Mielke, o losie Wolfganga Welscha, człowieka spędzającego sen z powiek najwyższym oficjelom Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Fiedler poprosił Mielkego o zgodę na wdrożenie centralnej procedury operacyjnej (niem. ZOV – Zentralen Operativer Vorgang) będącej narzędziem operacyjnym MfS służącym do walki z wrogami wewnętrznymi. Mielke, stojący u steru jednego z najbardziej rozwiniętych aparatów bezpieczeństwa okresu zimnej wojny – Stasi – bez wahania dał Fiedlerowi zielone światło na realizację operacji pod kryptonimem „Skorpion”. Notatka z tej rozmowy telefonicznej zawierała krótką konkluzję: należy wykorzystać wszelkie możliwe środki, aby zwalczyć Welscha i jego żonę. Zwalczenie oznaczało w tym wypadku jedno – fizyczną likwidację.
Filmowiec, więzień, organizator
Kim był Wolfgang Welsch? I dlaczego tak bardzo najwyższym władzom NRD zależało na jego likwidacji? Welsch urodził się w roku 1944 w Berlinie. W NRD ukończył szkołę aktorską i w 1964 r. postanowił uciec do RFN. Po nieudanej próbie ucieczki został skazany na dwa lata więzienia. Gdy wyszedł na wolność,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta