Obowiązkowy audyt energetyczny budynków
Kupujący lokal lub wynajmujący go, dzięki dołączonemu do umowy dokumentowi, dowie się jakie jest w nim zapotrzebowanie na energię. System ogrzewania lub klimatyzacji w budynku będzie sprawdzany podczas kontroli.
28 kwietnia wchodzi w życie ustawa z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.1 (dalej: nowelizacja). Zmiany jakie wprowadza mają podnieść znaczenie świadectwa charakterystyki energetycznej oraz utrudnić zdobycie go w sposób nierzetelny, czy niezgodny z przepisami ustawy. Jak wynika ze stanowiska Ministerstwa Rozwoju i Technologii2 celem nowelizacji, jest „promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii”.
Nowe elementy w świadectwie
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub jego części, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia. Od 28 kwietnia 2023 r. świadectwo charakterystyki energetycznej będzie zawierać:
dane identyfikacyjne budynku lub jego części;
∑ charakterystykę energetyczną budynku lub jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta