Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zatrzymać działanie niekorzystnej uchwały?

28 kwietnia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Michał Skrzypek

Udziałowiec niezadowolony z treści uchwały może zaskarżyć ją do sądu. Powinien temu towarzyszyć wniosek o wstrzymanie jej wykonania.

Uchwały wspólników lub akcjonariuszy w spółkach kapitałowych (tj. akcyjnych i z o.o.) są ważnym elementem życia korporacji. Regulują kluczowe dla prowadzenia biznesu kwestie, od wyłonienia członków organów, przez określenie przeznaczenia zysku, aż po wyrażenie zgody na podjęcie przez spółkę określonych działań, jak np. kupna nieruchomości lub zawarcia kontraktu o dużej wartości. W sytuacji konfliktu w obrębie wspólników lub akcjonariuszy zdarza się, że dochodzi do podejmowania uchwał niezgodnie z procedurą lub niekorzystnych dla spółki. Bywa też, że podjęte uchwały uderzają w interesy określonych wspólników lub akcjonariuszy.

Uchwałę można zaskarżyć…

Uchwały podjęte niezgodnie z prawem lub uderzające w spółkę czy niektórych jej udziałowców mogą być zaskarżane do sądu. Ustawa wprost wskazuje sytuacje, w jakich można to uczynić oraz opisuje terminy i warunki złożenia powództwa. Niestety z wystąpieniem z pozwem wiąże się najczęściej długotrwałe postępowanie sądowe. Tymczasem aż do wydania w sprawie prawomocnego wyroku uchwała obowiązuje i można ją realizować. Co więcej, umowy zawarte na podstawie takiej uchwały – nawet jeżeli sąd uzna ją później za niezgodną z prawem lub uchyli – będą najczęściej ważne i wiążące dla spółki....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12558

Wydanie: 12558

Spis treści
Zamów abonament