Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Właściciel swojego psa

09 maja 2023 | Rzecz o prawie | Jan Lubarski

Czy prosta ideologiczna deklaracja moralnej podmiotowości zwierzęcia jest warta wprowadzania takiego zamieszania do, już i tak zawiłej, nauki prawa cywilnego?

Własność jest podstawowym prawem rzeczowym. Jego fundamentalna pozycja w systemie prawa cywilnego oddaje naturalnie występujący w społecznej przyrodzie stosunek człowieka do rzeczy: posiadanie władztwa nad rzeczą na wyłączność. O własności można pisać na wielu płaszczyznach, a w szczególności ekonomicznej, socjologicznej, etycznej i prawnej. Ta ostatnia, będąca poniekąd wypadkową trzech poprzednich, tradycyjnie jest analizowana w perspektywie starannie wypracowanych przez pokolenia europejskich jurystów kategorii. Właściciel może na zasadzie wyłączności rzecz posiadać (ius possidendi), używać jej (ius utendi), pobierać z niej pożytki (ius fruendi) oraz nią rozporządzać (ius abutendi). Własność jest najszerszą wiązką kompetencji do dysponowania rzeczą i najobszerniejszym zbiorem praw do niej.

Między podmiotem a przedmiotem

To, jak prawo własność reguluje, jest odbiciem systemu etycznego i ekonomicznego czasów właściwych danej społeczności. Rzymianie swoich niewolników traktowali jako „mówiące narzędzia”, czyli przedmioty prawa własności. Niewolnika można było sprzedać, emancypować lub korzystać z jego pracy, a także dysponować nim na inne sposoby. Taki ustrój społeczno-ekonomiczny w dzisiejszym społeczeństwie byłby całkowicie nie do zaakceptowania: dzisiaj patrzymy na człowieka tylko i wyłącznie jako na podmiot stosunku prawnego, nigdy zaś jako przedmiot. Mówić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12565

Wydanie: 12565

Spis treści
Zamów abonament