Metawersum a IP
Na co zwrócić uwagę, przystosowując swój biznes do nowej „rzeczywistości”?
O wirtualnym świecie słyszeliśmy już wiele. Zapewne w części naszych aktywności (np. zakupy) będzie to narzędzie, które wspomoże codzienne życie, ułatwiając choćby możliwość zapoznawania się z towarami, ich przymierzania, czy sprawdzania. Także aspekt integracji między ludźmi w ramach świata wirtualnego pozwoli przekazywać wiedzę oraz dyskutować w innym środowisku, które może się okazać bardziej naturalne niż aktualne programy do wideokonferencji. To wszystko technicznie już jest możliwe, a zapewne niedługo stanie się powszechne. Pytanie jednak czy metawersum rodzi problemy prawne już teraz, a jeżeli tak, to na co przede wszystkim zwrócić uwagę, przystosowując swój biznes do nowej „rzeczywistości”.
Prawo autorskie
Nie ma żadnej regulacji prawnej, która ograniczałaby prawo autorskie w świecie wirtualnym. Zatem ma ono bezpośrednie zastosowanie do wszelkich elementów prezentowanych w świecie wirtualnym. Problem może dotyczyć zarówno stworzenia pewnej przestrzeni w wirtualnym świecie, która może naruszać, czy to prawa do rzeczywistych miejsc (np. architektury), czy też obrazów, grafik itp. Dopuszczalność skorzystania z chronionych prawem autorskich elementów może podlegać ocenie z perspektywy dozwolonego użytku (m.in. prawo polskie i europejskie) lub fair use (np. amerykańskie)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta