Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak współpracy z komornikiem może być kosztowny

09 maja 2023 | Biznes | Joanna Kalinowska

Jeśli pracodawca nie dopełnia obowiązków, które ciążą na nim w związku z zajęciem wynagrodzenia pracownika, grozi mu grzywna do 5 tys. zł. Może być ona wielokrotnie powielana.

Zatrudnianie dłużnika to dla pracodawcy dodatkowe obowiązki. Musi prawidłowo naliczać kwoty do potrącenia, a także współpracować z komornikiem, w tym na bieżąco informować o okolicznościach, które mają wpływ na egzekucję prowadzoną z wynagrodzenia.

Zajęcie wynagrodzenia

Do egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik przystępuje przez jego zajęcie. Zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób (art. 881 § 2 k.p.c.). Dotyczy to w szczególności wynagrodzenia za pracę i za prace zlecone, nagród, premii, ale też związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach pozostających w związku ze stosunkiem pracy. Jednocześnie komornik doręcza pracodawcy pismo zawiadamiające o zajęciu świadczeń przysługujących dłużnikowi. Od tej chwili pracodawca nie może wypłacić pracownikowi żadnego wynagrodzenia poza kwotą wolną od zajęcia. W takim piśmie komornik wzywa pracodawcę, aby:

∑ przekazywał zajęte wynagrodzenie bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej wypłacie, albo

∑ przekazywał zajętą pensję komornikowi, jeżeli jest lub zostanie w toku postępowania egzekucyjnego skierowana do tego wynagrodzenie jeszcze inna egzekucja – o ile...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12565

Wydanie: 12565

Spis treści
Zamów abonament