Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak stwierdzić nieważność gminnej uchwały

09 maja 2023 | Administracja i samorząd | Karolina Wierzbicka

Kontrola działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne obejmuje także akty prawa miejscowego. Przedmiotem skargi do wojewódzkiego sądu może być uchwała rady gminy.

Zgodnie z  art. 3 § 2 pkt 5 Prawa postępowania przed sądami administracyjnymi (dalej: P.p.s.a.) ich kontroli podlegają akty prawa miejscowego organów samorządu terytorialnego i terenowych organów administracji rządowej. W hierarchii aktów prawnych na szczycie znajduje się konstytucja, następnie umowy międzynarodowe i ustawy, dalej rozporządzenia, a za nimi akty prawa miejscowego. Wydawane są one przez organy samorządu terytorialnego (gmina, powiat, województwo)  lub terenowe organy administracji rządowej (np. regionalna izba obrachunkowa).

Miejscowe, czyli jakie

Pod pojęciem aktów prawa miejscowego należy rozumieć akty normatywne zawierające przepisy powszechnie obowiązujące na określonej części terytorium państwa. Akty prawa miejscowego (podobnie jak rozporządzenia) wydawane są na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawach. Oznacza to, że w akcie wyższego rzędu, najczęściej w ustawie znajduje się przepis upoważniający dany podmiot prawny do szczegółowego uregulowania danej materii, np. opłat lokalnych. Realizacja ich nie może przekraczać zakresu określonego w normie upoważniającej.

Jednak samo nazwanie jakiegoś aktu np. rozporządzeniem, zarządzeniem (wojewody) lub uchwałą (organu stanowiącego samorząd) nie wystarczy do przyjęcia, że mamy do czynienia z aktem prawa miejscowego. Niezbędne jest zawsze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12565

Wydanie: 12565

Spis treści
Zamów abonament