Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przygotować organizację do transformacji chmurowej?

09 maja 2023 | Biznes | Joanna Gałajda

Czy nowe regulacje Unii Europejskiej, w szczególności DORA, przyspieszą czy opóźnią cyfryzację polskiego sektora finansowego? Czy i jak wpłyną one na konsumentów?

Liczba nowych unijnych regulacji dotyczących cyfryzacji rośnie lawinowo, co może budzić czasami słuszne obawy przed przeregulowaniem rynku. Jednak analiza założeń i treści europejskich regulacji pozwala dostrzec szanse dla biznesu i tym samym dla konsumentów. Zwłaszcza w zakresie wdrożeń nowoczesnych rozwiązań cyfrowych w sektorze finansowym, w szczególności chmurowych.

Mnogość regulacji

Sektor finansowy jest coraz bardziej zależny od rozwiązań ICT1 w bieżącej działalności, a dotychczasowe unormowanie tych kwestii było rozrzucone w wielu aktach prawnych, często niemających charakteru prawnie wiążącego. Paradoksalnie brak jasnych regulacji wskazywany jest jako jedna z ważniejszych barier transformacji cyfrowej, także w sektorach regulowanych.

Lista regulacji przyjętych lub dyskutowanych w UE powiązanych z cyberbezpieczeństwem jest długa: DORA (Digital Operational Resilience Act), CER – Directive on resilience of critical entities), CSA – Cybersecurity Act CRA – Cyber Resilience Act (jeszcze nie przyjęty), AI ACT (Artificila Inteligence Regulation) oraz przyjęta dyrektywa NIS2, która zmieniła dotychczasową dyrektywę NIS.

Dla sektora finansowego kluczowe znaczenie ma DORA.

Czas na dostosowanie

DORA zacznie obowiązywać 17 stycznia 2025 r. W tym czasie sektor finansowy oraz wyznaczeni kluczowi dostawcy ICT, w tym takie organizacje, jak Google,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12565

Wydanie: 12565

Spis treści
Zamów abonament