Czy criminal compliance stanie się obowiązkowy?
Największe podmioty gospodarcze będą ponosiły odpowiedzialność na zupełnie nowych warunkach. Warto się do tego przygotować.
Na temat planowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacji ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych napisano już wiele. W głównym nurcie debaty umyka natomiast ciekawe spostrzeżenie – oto po raz pierwszy ustawodawca planuje wprowadzić do systemu prawa w zasadzie obowiązkowy charakter systemów zgodności (compliance), obejmujących przynajmniej zgodność w obszarze prawa karnego (criminal compliance).
Nowe zasady
Projektowane zmiany w szczególnym stopniu obejmą największe ze spółek, tj. te, których głównym celem ustawowym bądź statutowym jest prowadzenie działalności gospodarczej i które spełniają jeden z poniższych warunków: zatrudniły w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych więcej niż 500 pracowników lub osiągnęły w tym samym okresie roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych przekraczający równowartość 100 milionów euro. Podmioty takie, w razie wejścia w życie projektu, będą ponosiły odpowiedzialność na zupełnie nowych warunkach. Projekt (wersja z listopada 2022 r.) zakłada dwie odrębne i znacznie różniące się od siebie podstawy odpowiedzialności tych największych podmiotów zbiorowych. Nowością w przypadku obu z nich będzie natomiast zniesienie wymogu uzyskania tzw. prejudykatu, czyli prawomocnego wyroku skazującego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta