Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stawka liniowa daje prawo do preferencji

07 sierpnia 2023 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Łączna wysokość składek zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów lub odliczonych od dochodu przez przedsiębiorcę rozliczającego PIT jednolitą 19-proc. stawką nie może przekroczyć w roku podatkowym 2023 r. kwoty 10 200 zł.

Od 1 lipca 2022 r. nowe brzmienie otrzymał art. 23 ust. 1 pkt 58 ustawy o PIT. Po nowelizacji nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie zdrowotne, z wyjątkiem składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych w roku podatkowym na podstawie ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych:

a) z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo,

b) za osoby współpracujące z podatnikiem opodatkowanym liniowo

– przy czym łączna wysokość tych składek zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów lub odliczonych od dochodu nie może przekroczyć w roku podatkowym 8700 zł (od 1 stycznia 2023 r. kwota ta wynosi 10 200 zł zgodnie z obwieszczeniem ministra finansów z 12 grudnia 2022  r. w sprawie wysokości kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne zaliczanej do kosztów uzyskania przychodów lub odliczanej od dochodu, w roku 2023 (M.P. z 2022 r., poz. 1238).

Co do zasady zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne nadal nie mogą więc być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów podatnika. W szczególności dotyczy to przedsiębiorców rozliczających...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12641

Wydanie: 12641

Spis treści
Zamów abonament