Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwrot nadpłaconej składki i co dalej

07 sierpnia 2023 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Niektórzy przedsiębiorcy otrzymali zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2022 r. Pojawia się zatem pytanie, czy od zwróconej kwoty należy zapłacić podatek dochodowy.

W kwestii opodatkowania zwróconej podatnikowi nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne wypowiedziało się Ministerstwo Finansów w informacji z 18 maja 2023 r. przekazanej do mediów w odpowiedzi na zapytania dziennikarzy. Ministerstwo wyjaśniło, że:

1. Składka zdrowotna opłacana przez przedsiębiorcę, który podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej rozlicza na zasadach ogólnych według skali podatkowej, pozostaje bez wpływu na te rozliczenia. Tym samym zwrot tej składki również nie wywiera żadnych skutków podatkowych.

2. Składka zdrowotna opłacana przez przedsiębiorcę, który podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej rozlicza według liniowej 19-proc. stawki, do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12641

Wydanie: 12641

Spis treści
Zamów abonament