Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo do odliczenia składki zdrowotnej zależy od formy opodatkowania

07 sierpnia 2023 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Przepisy, które weszły w życie 1 lipca 2022 r., przywróciła możliwość uwzględnienia w rozliczeniu podatku dochodowego części składek na ubezpieczenie zdrowotne, ale według zmienionych zasad i nie dla wszystkich.

Na skutek zmian wprowadzonych przepisami Polskiego Ładu przedsiębiorcy – niezależnie od formy opodatkowania dochodu (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa) – utracili od 1 stycznia 2022 r. możliwość odliczenia od podatku większości składki zapłaconej na własne ubezpieczenie zdrowotne. Nowelizacja, która weszła w życie w połowie ub.r., przywróciła tę możliwość, ale według zasad odmiennych niż do tej pory i tylko dla przedsiębiorców płacących podatek dochodowy według stawki liniowej, ryczałtem lub kartą podatkową.

Jak było do końca 2021 r. …

Do 31 grudnia 2021 r. składka na ubezpieczenie zdrowotne (miesięczna i niepodzielna) była ustalana wg jednolitych zasad dla wszystkich przedsiębiorców (niezależnie od formy opodatkowania: skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa) i wynosiła co do zasady 9 proc. podstawy wymiaru składki. Podstawę wymiaru stanowiła zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75  proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku (zob. art. 66 i art. 79-art. 82 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Składka na ubezpieczenie zdrowotne podlegała odliczeniu od:

∑ PIT (na zasadach określonych w ustawie o PIT) lub

∑...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12641

Wydanie: 12641

Spis treści
Zamów abonament