Prawo do odliczenia składki zdrowotnej zależy od formy opodatkowania
Przepisy, które weszły w życie 1 lipca 2022 r., przywróciła możliwość uwzględnienia w rozliczeniu podatku dochodowego części składek na ubezpieczenie zdrowotne, ale według zmienionych zasad i nie dla wszystkich.
Na skutek zmian wprowadzonych przepisami Polskiego Ładu przedsiębiorcy – niezależnie od formy opodatkowania dochodu (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa) – utracili od 1 stycznia 2022 r. możliwość odliczenia od podatku większości składki zapłaconej na własne ubezpieczenie zdrowotne. Nowelizacja, która weszła w życie w połowie ub.r., przywróciła tę możliwość, ale według zasad odmiennych niż do tej pory i tylko dla przedsiębiorców płacących podatek dochodowy według stawki liniowej, ryczałtem lub kartą podatkową.
Jak było do końca 2021 r. …
Do 31 grudnia 2021 r. składka na ubezpieczenie zdrowotne (miesięczna i niepodzielna) była ustalana wg jednolitych zasad dla wszystkich przedsiębiorców (niezależnie od formy opodatkowania: skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa) i wynosiła co do zasady 9 proc. podstawy wymiaru składki. Podstawę wymiaru stanowiła zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku (zob. art. 66 i art. 79-art. 82 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).
Składka na ubezpieczenie zdrowotne podlegała odliczeniu od:
∑ PIT (na zasadach określonych w ustawie o PIT) lub
∑...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta