Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak opodatkować niepodzielone zyski przy przekształceniu spółki

07 sierpnia 2023 | Podatki i księgowość | MONIKA JAŃCZAK

W przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w jawną wartość niepodzielonych zysków w spółce przekształcanej jest przychodem z zysków kapitałowych. Określa się go na dzień przekształcenia, niezależnie od późniejszego rozdysponowania tych zysków.

∑ Wspólnicy spółki kapitałowej (sp. z o.o.) zamierzają przekształcić spółkę w osobową spółkę handlową – spółkę jawną. Dotychczas wspólnicy spółki przekazywali wypracowane w poprzednich latach zyski na kapitał zapasowy. W wyniku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną pozostawione w spółce środki przypadające na wspólnika staną się majątkiem spółki jawnej po przekształceniu. Spółka jawna nie uzyskała statusu podatnika CIT zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1a ustawy o CIT. Czy w takim przypadku wypracowane i niepodzielone zyski z lat ubiegłych, które zostały przekazane na kapitał zapasowy spółki, stanowią dochód u wspólników spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia? – pyta czytelnik.

Zasady przekształcenia spółek prawa handlowego są uregulowane w przepisach kodeksu spółek handlowych (k.s.h.).

Zgodnie z art. 551 § 1 k.s.h. spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). W myśl art. 552 k.s.h. spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12641

Wydanie: 12641

Spis treści
Zamów abonament