Największe i najmniejsze samorządy potrzebują pieniędzy
Największą gminę i miasto zamieszkuje ok. 2 mln osób, w najmniejszej gminie żyje ponad 1300 osób, w miasteczku – 300.
Liczba miast zmienia się zwykle co roku. 15 wiosek otrzymało status miasteczka, tyle samo gmin przestało być wiejskimi, a zaczęło miejsko-wiejskimi w zeszłym roku. Dzięki zaś włączeniu zatok Puckiej i Gdańskiej do morskich wód wewnętrznych, znacznie powiększyła się powierzchnia miast Trójmiasta, a Gdańsk stał się nie tylko największym obszarowo miastem w Polsce, ale także największą gminą.
317 mieszkańców
Opatowiec w woj. świętokrzyskim jest od czterech lat najmniejszym w Polsce miasteczkiem. Mieszka w nim ponad 300 osób, jak podaje GUS. – W Polsce jest ponad 1000 miast, Warszawa jest największa, my najmniejsi – zauważa Sławomir Kowalczyk, burmistrz miasta i gminy Opatowiec. – Gdy książę krakowsko-sandomierski Władysław Łokietek wydał dokument lokacyjny dla Lublina, to założenie miasta powierzono wójtowi Maciejowi z Opatowca – dodaje z uśmiechem.
Miasteczko jest bowiem najmniejsze, ale też jedno z najstarszych: prawa miejskie uzyskało w 1271 r., utraciło w 1870 r. i na nowo zdobyło cztery lata temu. – Ma to dla nas znaczenie prestiżowe. Finansowo i organizacyjnie miasteczka, które zamieszkuje do 5 tysięcy osób, traktowane są jak wsie. Zresztą w gminie (liczącej ok. 3,2 tys. mieszkańców) mamy bardziej liczne wioski – opowiada samorządowiec....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta