Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rosja znów podbija ceny żywności na świecie

07 sierpnia 2023 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
źródło: Rzeczpospolita

Po miesiącach niemal nieprzerwanych spadków indeks światowych cen żywności poszedł w górę za sprawą olejów roślinnych. To skutek zerwania porozumienia o tranzycie przez Morze Czarne.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) śledzi to, co dzieje się na światowych rynkach żywności. Po wybuchu wojny w Ukrainie, w marcu zeszłego roku, wyznaczany przez nią indeks światowych cen żywności sięgnął 159,7 pkt. Wykonał gigantyczny skok aż o ponad 18 pkt, czyli o blisko 13 proc., w porównaniu z lutym. Znalazł się wtedy na najwyższym poziomie w historii notowań, czyli od 1990 r. Od tego czasu indeks systematycznie i niemal nieprzerwanie szedł w dół.

FAO podała jednak właśnie, że w lipcu wybił się z tego trendu. Sięgnął 123,9 pkt, co oznacza wzrost o 1,5 pkt (1,3 proc.) w porównaniu z czerwcem. I tak jednak indeks znajdował się o 16,6 pkt (11,8 proc.) poniżej wartości z lipca 2022 r.

Co z tymi olejami

Z wyliczeń FAO wynika, że subindeks cen olejów roślinnych podskoczył w lipcu do 129,8 pkt, co oznacza wzrost aż o 14,0 pkt (czyli o 12,1 proc.) w porównaniu z czerwcem. To przy tym pierwszy wzrost po siedmiu miesiącach spadków.

Przyczynił się do niego przed wszystkim wzrost cen oleju słonecznikowego, który na rynkach światowych podrożał o ponad 15 proc. w stosunku do czerwca. Była to reakcja na wycofanie się Rosji z umowy, która gwarantowała bezpieczeństwo ukraińskiemu eksportowi żywności przez porty na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12641

Wydanie: 12641

Spis treści
Zamów abonament