Zagraniczny podatek kosztem w polskiej firmie
Przedsiębiorca może rozliczyć VAT przekazany do o organu skarbowego w innym kraju. Fiskus to akceptuje, ale nie w każdym przypadku.
Zasadą jest, że podatek od towarów i usług nie zawsze będzie kosztem uzyskania przychodów. Wskazane ograniczenie wynika z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a, b i c. ustawy o CIT, zgodnie z którym z pewnymi wyjątkami nie uważa się za koszt uzyskania przychodu podatku od towarów i usług.
Co wynika z przepisów
Ustawa o CIT daje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów naliczonego podatku od towarów i usług, jeśli podatnik jest zwolniony z VAT lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych z VAT. Wymieniony wyżej art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a ustawy o CIT stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że kosztem uzyskania przychodów jest podatek naliczony z tytułu nabycia towarów lub usług przez podatnika zwolnionego z VAT lub nabytych w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub usług zwolnionych z VAT. Kosztem uzyskania przychodu jest również podatek naliczony w tej części, w której podatnikowi nie przysługuje odliczenie lub zwrot różnicy tego podatku, jeżeli nie powiększa on wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. Zkolei treść art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. b ustawy o CIT określa zamknięty katalog przypadków kiedy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta