Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Istotnie pogorszyła się kondycja węgierskiego koncernu MOL

07 sierpnia 2023 | Ekonomia i rynek | Tomasz Furman

Węgierski koncern paliwowy szczególnie mocno ucierpiał z powodu nowych danin od nadzwyczajnych zysków wprowadzonych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Opodatkowanie koncernów paliwowych szczególnie mocno uderzyło w Węgrów. Jeśli w tym zakresie nic się nie zmieni, może mocno zmaleć rynkowa konkurencyjność ich flagowego koncernu paliwowego.

Spadające wskaźniki grupy

W II kwartale bieżącego roku MOL Group wypracował prawie 5,73 mld dolarów skonsolidowanych przychodów, co oznaczało ich spadek o 15,9 proc.

Z kolei zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 229 mln dolarów (zniżka o 66,7 proc.). Co ważniejsze, kluczowy dla węgierskiego koncernu wskaźnik, czyli oczyszczony wynik CSS EBITDA, sięgnął zaledwie 411 mln dolarów i tym samym pogorszył się aż o 69,6 proc.

Szczególnie mocno spadły zarobki MOL Group w jego dwóch najważniejszych biznesach, czyli dotyczących wydobycia ropy i gazu oraz produkcji rafineryjno-petrochemicznej.

Na pierwszy z nich niekorzystny wpływ miały podatki od nadzwyczajnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12641

Wydanie: 12641

Spis treści
Zamów abonament