Istotnie pogorszyła się kondycja węgierskiego koncernu MOL
Węgierski koncern paliwowy szczególnie mocno ucierpiał z powodu nowych danin od nadzwyczajnych zysków wprowadzonych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Opodatkowanie koncernów paliwowych szczególnie mocno uderzyło w Węgrów. Jeśli w tym zakresie nic się nie zmieni, może mocno zmaleć rynkowa konkurencyjność ich flagowego koncernu paliwowego.
Spadające wskaźniki grupy
W II kwartale bieżącego roku MOL Group wypracował prawie 5,73 mld dolarów skonsolidowanych przychodów, co oznaczało ich spadek o 15,9 proc.
Z kolei zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 229 mln dolarów (zniżka o 66,7 proc.). Co ważniejsze, kluczowy dla węgierskiego koncernu wskaźnik, czyli oczyszczony wynik CSS EBITDA, sięgnął zaledwie 411 mln dolarów i tym samym pogorszył się aż o 69,6 proc.
Szczególnie mocno spadły zarobki MOL Group w jego dwóch najważniejszych biznesach, czyli dotyczących wydobycia ropy i gazu oraz produkcji rafineryjno-petrochemicznej.
Na pierwszy z nich niekorzystny wpływ miały podatki od nadzwyczajnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta