Za dyskryminację przez AI zapłaci pracodawca
Celowe zakodowanie narzędzia tak, aby odrzucało niechcianych kandydatów, jest oczywistym naruszeniem. Ale firma odpowiada również za ukrytą, automatyczną dyskryminację.
Ugoda w sprawie dotyczącej dyskryminacji przez AI w miejscu pracy staje się faktem. Firma iTutor zgodziła się zapłacić 365 000 USD w sprawie dotyczącej dyskryminacyjnych praktyk sztucznej inteligencji.
Pozew dotyczący dyskryminacji przez AI w zatrudnianiu był jednym z pierwszych wniesionym przez Komisję ds. Równych Szans Zatrudnienia (EEOC) do amerykańskiego sądu. Jednak należy spodziewać się, że podobnych pozwów złożonych przez kandydatów do pracy na całym świecie, którzy uważają, że padli ofiarą stronniczości sztucznej inteligencji, będzie więcej.
Granica wieku w systemie
Sprawa dotyczyła firmy iTutor oferującej korepetycje na terenie US. Zarzuty, jakie zgłosiła Komisja, dotyczyły tego, że stosowane narzędzie selekcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta