Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmowy grunt może być za drogi

31 sierpnia 2023 | Prawo co dnia | Karina Knorps-Tuszyńska

Od czwartku przedsiębiorcy mogą się starać o wykup użytkowanej wieczyście ziemi. Część z nich zapłaci cenę rynkową.

Od 31 sierpnia 2023 r. biznes ma możliwość żądania sprzedaży użytkowanej przez nich wieczyście nieruchomości. Pozwala na to wchodząca w życie w czwartek nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Rok na decyzję

Proces ograniczania użytkowania wieczystego rozpoczęto od użytkowników budynków mieszkalnych. Teraz przyszedł czas na przedsiębiorców. Nie doprowadzi to jednak do likwidacji użytkowania wieczystego, ponieważ – inaczej niż w przypadku użytkowników budynków mieszkalnych – użytkowanie wieczyste przez przedsiębiorców nie zostanie przekształcone z mocy prawa w prawo własności tych gruntów. Przedsiębiorca musi wyrazić chęć zakupu takiej nieruchomości i znaleźć na to pieniądze, co może być istotnym ograniczeniem. Zwłaszcza że na podjęcie decyzji o zażądaniu sprzedaży jest tylko rok.

Nie każdemu się to też opłaci. Przykładowo, przedsiębiorca może skorzystać w tym celu z pomocy de minimis, jeśli w ciągu ostatnich trzech lat przed wejściem w życie ustawy nie wykorzystał dopuszczalnego limitu pomocy publicznej w wysokości 200 tys. euro. Dr Agnieszka Grabowska-Toś z Kancelarii Radców Prawnych Kania Stachura Toś, ekspert Komitetu ds....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12661

Wydanie: 12661

Spis treści

Logistyka (2) + Komunikaty (2)

Zamów abonament