Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwsze od dwóch lat symboliczne spadki cen

31 sierpnia 2023 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Ptak-Iglewska
źródło: Rzeczpospolita

W najbliższych miesiącach spadki cen żywności będą kontynuowane – prognozuje Pekao SA. Już w październiku możemy się spodziewać jednocyfrowego poziomu inflacji cen żywności.

Po dwóch latach obserwowania, jak wskaźnik inflacji cen żywności pnie się w górę, pora na umiarkowanie dobre informacje. Choć obserwowany spadek dynamiki inflacji cen żywności nie oznacza, że żywność tanieje, ale drożeje wolniej, eksperci banku Pekao prognozują ostrożnie, że żywność może w końcu zacząć nieco tanieć. Początkowo dzięki sezonowym spadkom – w wakacje warzywa i owoce mają najbardziej sprzyjające konsumentom ceny. Efekt ten utrwalą trendy globalne i większa odporność gospodarek na zewnętrzne problemy.

Wpływ szoków

Wakacje przyniosły pierwszy od dwóch lat, nie licząc czasu wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej w lutym 2022 r., symboliczny – ale jednak – spadek cen detalicznych żywności w ujęciu miesięcznym, głównie dzięki sezonowym obniżkom cen owoców i warzyw. I to nie koniec, ale dopiero początek pozytywnego trendu, prognozują analitycy. – W najbliższych miesiącach spadki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12661

Wydanie: 12661

Spis treści

Logistyka (2) + Komunikaty (2)

Zamów abonament