Więcej rosyjskiego LNG płynie do UE
Od początku roku UE zapłaciła Rosji ponad 21 mld euro za surowce energetyczne. Niepokojący jest wzrost importu LNG.
Unia pozostaje jednym z głównych klientów Rosji, jeśli chodzi o surowce energetyczne. Mimo embarga na węgiel i ropę naftową oraz decyzji Moskwy o zablokowaniu większości gazociągów, państwa Unii Europejskiej ciągle kupują energię do Rosji. Najwięcej Węgry, które – podobnie jak Słowacja i Bułgaria – dostały wyjątek od embarga na ropę. Ale UE kupuje ciągle gaz, w tym przede wszystkim rośnie import LNG, czyli gazu skroplonego.
Brakuje embarga
Od początku tego roku do końca lipca UE kupiła ponad połowę rosyjskiego LNG. W sumie państwa UE kupiły 22 mln m3 LNG w porównaniu z 15 mln m3 w tym samym okresie 2021 roku, czyli jeszcze przed wybuchem wojny. Oznacza to wzrost o 40 proc. w porównaniu z globalnym wzrostem zakupu rosyjskiego LNG na poziomie 6 proc.
Organizacja pozarządowa Global Witness szacuje, że w całym 2023 roku Rosja zarobi na sprzedaży LNG do Unii 5,3 mld euro. Z analizy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta