Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inteligentne roboty z Polski pójdą w świat

31 sierpnia 2023 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
źródło: Rzeczpospolita

Choć w globalnych rankingach robotyzacji nasz kraj nie należy do prymusów, to w kontekście projektowania innowacyjnych rozwiązań tego typu mamy czym się chwalić.

Rodzimy konstruktor łazików marsjańskich pozyskał właśnie inwestorów dla swoich nowatorskich autonomicznych maszyn. Mają podbić jednak nie Czerwoną Planetę, lecz biura i centra handlowe. Mowa o polskim start-upie United Robots, który rozwija flotę autonomicznych przemysłowych robotów sprzątających i szykuje się do ekspansji na rynki niemiecki i brytyjski.

Jak tłumaczą w spółce, zaawansowane maszyny wyróżniają się na tle podobnych rozwiązań, gdyż – dzięki sztucznej inteligencji – mogą nawigować w zatłoczonych przestrzeniach, a przy tym zmniejszyć zużycie wody, detergentów i prądu. Taka innowacja przykuła już uwagę inwestorów. Pieniądze na rozwój tego projektu i ekspansję za granicę wyłożył właśnie m.in. fundusz Aper Ventures (kwoty transakcji nie ujawniono). Parę tygodni wcześniej w projekt zainwestował z kolei fundusz Spinaker Alfa (w ramach działania BRIdge Alfa, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju).

Sposób na brak rąk do pracy

United Robots to start-up Dariusza Mańkowskiego. Zespołem kieruje z kolei Konrad Cop, były inżynier i twórca łazika marsjańskiego. Ten pierwszy podkreśla, że roboty opracowywane przez warszawską firmę są nie tylko wydajne, ale wręcz rewolucyjne, gdyż „mają zdolność do harmonijnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12661

Wydanie: 12661

Spis treści

Logistyka (2) + Komunikaty (2)

Zamów abonament