Gospodarka pod presją braku wody
Kryzys klimatyczny pogłębia problemy z dostępem do wody. Rosnący deficyt hamuje globalny rozwój gospodarczy.
Według szacunków Banku Światowego obecnie ok. 2 miliardów ludzi na świecie nie ma bezpiecznego dostępu do wody pitnej, 3,6 miliarda nie ma dostępu do bezpiecznie zarządzanych usług sanitarnych, a 2,3 miliarda jest pozbawionych możliwości umycia rąk przy pomocy bieżącej wody. Mniej więcej połowa globalnej populacji doświadcza poważnego niedoboru wody przynajmniej przez część roku, a liczba ta może wzrastać w miarę pogłębiania się kryzysu klimatycznego.
Jedynie 0,5 proc. wody na Ziemi nadaje się do spożycia, a w ciągu ostatnich dwóch dekad lądowe magazynowanie wody zmniejszało się w tempie 1 cm rocznie. Według danych Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) wyższe temperatury wody oraz częstsze powodzie i susze spowodują nasilenie wielu form zanieczyszczenia wody.
Nierówny dostęp do wody na świecie przekłada się na szereg nierówności, zarówno społecznych, jak i gospodarczych. Woda stanowi bowiem istotny czynnik produkcji, a jej malejące zasoby w dużym stopniu ograniczają możliwość rozwoju gospodarczego.
Zagrożona jedna trzecia światowego PKB
Jak wynika z nowego raportu Światowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta