Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gospodarka pod presją braku wody

31 sierpnia 2023 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Bełdowicz
Co druga osoba na świecie żyje w warunkach dużego niedoboru wody przez co najmniej jeden miesiąc w roku, a do połowy wieku liczba ta może wzrosnąć do 60 proc. światowej populacji
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Co druga osoba na świecie żyje w warunkach dużego niedoboru wody przez co najmniej jeden miesiąc w roku, a do połowy wieku liczba ta może wzrosnąć do 60 proc. światowej populacji

Kryzys klimatyczny pogłębia problemy z dostępem do wody. Rosnący deficyt hamuje globalny rozwój gospodarczy.

Według szacunków Banku Światowego obecnie ok. 2 miliardów ludzi na świecie nie ma bezpiecznego dostępu do wody pitnej, 3,6 miliarda nie ma dostępu do bezpiecznie zarządzanych usług sanitarnych, a 2,3 miliarda jest pozbawionych możliwości umycia rąk przy pomocy bieżącej wody. Mniej więcej połowa globalnej populacji doświadcza poważnego niedoboru wody przynajmniej przez część roku, a liczba ta może wzrastać w miarę pogłębiania się kryzysu klimatycznego.

Jedynie 0,5 proc. wody na Ziemi nadaje się do spożycia, a w ciągu ostatnich dwóch dekad lądowe magazynowanie wody zmniejszało się w tempie 1 cm rocznie. Według danych Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) wyższe temperatury wody oraz częstsze powodzie i susze spowodują nasilenie wielu form zanieczyszczenia wody.

Nierówny dostęp do wody na świecie przekłada się na szereg nierówności, zarówno społecznych, jak i gospodarczych. Woda stanowi bowiem istotny czynnik produkcji, a jej malejące zasoby w dużym stopniu ograniczają możliwość rozwoju gospodarczego.

Zagrożona jedna trzecia światowego PKB

Jak wynika z nowego raportu Światowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12661

Wydanie: 12661

Spis treści

Logistyka (2) + Komunikaty (2)

Zamów abonament