Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ministerialny bat na rodziców antyszczepionkowców

31 sierpnia 2023 | Prawo co dnia | Nadia Senkowska

Nowe regulacje proponowane przez resort zdrowia mogą pomóc między innymi w egzekwowaniu obowiązku ochrony dzieci przed skutkami chorób.

Projekt rozporządzenia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych – terminach ich realizacji i liczbie dawek – który pojawił się na stronie RCL, to reakcja na majowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. TK uznał, że przeprowadzanie ich na podstawie komunikatu głównego inspektora sanitarnego jest niezgodne z najwyższym aktem prawnym.

W projekcie wskazane zostały m.in. grupy osób zobowiązane do poddawania się szczepieniom ochronnym przeciw chorobom zakaźnym ze względu na wiek. – Obowiązek wykonania obowiązkowego szczepienia kalendarzowego dzieci i młodzieży staje się wymagalny z pierwszym dniem opóźnienia względem końcowego terminu wykonania danego szczepienia – podkreślono w uzasadnieniu. I zaznaczono, że przekroczenie terminu może wiązać się ze wszczęciem postępowania egzekucyjnego (o ile opóźnienie nie jest uzasadnione przeciwwskazaniami lekarskimi).

Jak tłumaczy dr Lidia Stopyra,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12661

Wydanie: 12661

Spis treści

Logistyka (2) + Komunikaty (2)

Zamów abonament