Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kluczem do sukcesu jest współpraca szkół i uczelni z biznesem

31 sierpnia 2023 | Ekonomia i rynek | rp.pl

Zdaniem uczestników debaty poświęconej skutecznej odpowiedzi edukacji i nauki na potrzeby rynku podstawą sukcesu jest działanie szkół i uczelni w porozumieniu z biznesem.

Pracodawcy potrzebują coraz więcej specjalistów w dziedzinach technicznych. Czy system edukacji jest w stanie na to odpowiedzieć? Jak zwiększać zainteresowanie uczniów szkołami technicznymi i zawodowymi? Jak podnosić kompetencje pracowników, także w obszarze wdrażania innowacji? Te zagadnienia stały się osią debaty „Edukacja w aspekcie rozwoju zawodowego i realiów współczesnego rynku pracy”, która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej”.

Jędrzej Kowalczyk, prezes spółki FANUC Polska, zauważył, że są już uczelnie, które rozumieją konieczność odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynku pracy. – Dostrzegamy działania takich uczelni, jak Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie czy Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny, które dokonały sporych inwestycji w laboratoria. Posiadają technologię, jak też zespół ludzi, którzy potrafią przekazać wiedzę o niej i jej wykorzystaniu, a co najważniejsze – o korzyściach, jakie można dzięki temu odnieść. W efekcie osoby kończące te kierunki są niezwykle dojrzałe pod kątem wykonywania zawodu, są praktycznie przygotowanym pracownikiem, który wie, jak prowadzić prawdziwe projekty – powiedział Jędrzej Kowalczyk. – Natomiast jest jeszcze wiele uczelni, które jednak uczą teorii, a nie praktyki. Ich absolwenci są nadal pracownikami do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12661

Wydanie: 12661

Spis treści

Logistyka (2) + Komunikaty (2)

Zamów abonament