Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Migranci: Meloni nie dała rady

31 sierpnia 2023 | Świat | Jędrzej Bielecki

Od stycznia aż 115 tys. nielegalnych migrantów wylądowało we Włoszech. Dwa razy więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku, gdy skrajna prawica jeszcze nie była w Rzymie u władzy.

Zabezpieczenie granic republiki: to obietnica, która zaprowadziła Giorgię Meloni do Palazzo Chigi (siedziba szefa rządu Włoch). Liderka Braci Włochów snuła wielkie plany. Jednym z nich była blokada morska: włoska marynarka wojenna miała zatrzymywać wszystkie statki z nielegalnymi migrantami. Innym był pomył tzw. hotspotów: ośrodków w Afryce, gdzie chętni mieli składać podania o azyl we Włoszech. Premier lansowała też „Plan Mattei dla Afryki” (od nazwiska założyciela koncernu energetycznego ENI i przeciwnika kolonizacji), w ramach którego Włosi mieli zapewnić środki na rozwój państw afrykańskich w zamian za obietnicę powstrzymania imigracji.

Nic...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12661

Wydanie: 12661

Spis treści

Logistyka (2) + Komunikaty (2)

Zamów abonament