Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zrównoważony rozwój jako kryterium do spełnienia

06 września 2023 | Administracja – Orzecznictwo | Grzegorz Wąsiewski

Określanie pozacenowych wymogów, w tym związanych ze zrównoważonym rozwojem, powinno być na tyle jasne, aby nie budziło wątpliwości co do oczekiwań zamawiającego i umożliwiało wykonawcom złożenie porównywalnych ofert.

Zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem pojawiają się coraz częściej w relacjach kontraktowych. Odzwierciedla to na przykład rosnące znaczenie kryteriów ESG, które już dawno przestały być zabiegiem marketingowym, a od ich rzeczywistego spełniania zależeć mogą np. warunki finansowania udzielanego danemu podmiotowi.

Regulacje rynku zamówień publicznych

Kryteria zrównoważonego rozwoju pojawiają się nie tylko w umowach między podmiotami prywatnymi, ale też w kontraktach zawieranych z podmiotami publicznymi. Jest to między innymi jedna z konsekwencji szeroko rozumianego procesu transformacji europejskiego rynku energii. W dokumentach wyznaczających jego ramy da się łatwo dostrzec, że ustawodawca europejski chciałby, aby to właśnie podmioty publiczne pełniły wzorcową rolę w procesie zmian, które docelowo mają się przyczynić do zmniejszania emisji czy poprawy stanu środowiska naturalnego. Czy jest to efektywność energetyczna, budownictwo, termomodernizacja czy paliwa alternatywne, we wszystkich tych obszarach zamawiający publiczni mają przed sobą istotne zadania do wypełnienia.

Jednocześnie jednak umowa z zamawiającym powinna podlegać ramom wyznaczanym przez reguły prawa zamówień publicznych. Pozornie może to prowadzić do pewnego konfliktu. Ukształtowane przez prawo europejskie i implementowane do krajowych porządków prawnych prawo zamówień...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12666

Wydanie: 12666

Spis treści
Zamów abonament