Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Subsydia zagraniczne w sektorze zamówień publicznych

06 września 2023 | Administracja – Orzecznictwo | Monika Adamczak Jan Winiarski

Rozporządzenie FSR ma przede wszystkim przeciwdziałać sytuacjom, w których wkłady finansowe wnoszone przez państwo trzecie pozwalają danemu przedsiębiorstwu na złożenie tzw. niezasadnie korzystnej oferty (oferty z rażąco niską ceną w prawie krajowym) powodującej tym samym zakłócenia na rynku wewnętrznym.

Już na początku bieżącego roku weszło w życie rozporządzenie FSR dotyczące subsydiów zagranicznych, które w pełnym zakresie będzie jednak stosowane od 12 października 2023 roku. Rozporządzenie obejmuje zarówno transakcje M&A, jak i szeroko rozumiany sektor zamówień publicznych.

Z uwagi na nowe obowiązki zamawiających i wykonawców wynikające z tego rozporządzenia warto już teraz nieco bliżej przyjrzeć się jego szczegółowym uregulowaniom.

Należy przy tym pamiętać, że rozporządzenie FSR jest aktem stosowanym bezpośrednio i nie wymaga implementacji (w przeciwieństwie do dyrektyw regulujących udzielanie zamówień implementowanych przez prawo zamówień publicznych ) oraz dotyczy także postępowań o udzielenie koncesji na roboty budowlane lub usługi regulowanych właściwymi dyrektywami UE i ustawodawstwem krajowym. Prawodawca unijny przewidział jednak pewne wyłączenia w jego stosowaniu. Rozporządzenie nie dotyczy przede wszystkim zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa. Pewne szczególne rozwiązania przewidziano również w trybach wieloetapowych, jak i zamówień udzielanych z tzw. wolnej ręki.

Prawo Unii Europejskiej przewiduje szereg instrumentów prawnych mających na celu zapewnienie warunków uczciwej i niezakłóconej konkurencji na rynku wewnętrznym. Tytułem przykładu wskazać można m.in. na generalny zakaz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12666

Wydanie: 12666

Spis treści
Zamów abonament