Subsydia zagraniczne w sektorze zamówień publicznych
Rozporządzenie FSR ma przede wszystkim przeciwdziałać sytuacjom, w których wkłady finansowe wnoszone przez państwo trzecie pozwalają danemu przedsiębiorstwu na złożenie tzw. niezasadnie korzystnej oferty (oferty z rażąco niską ceną w prawie krajowym) powodującej tym samym zakłócenia na rynku wewnętrznym.
Już na początku bieżącego roku weszło w życie rozporządzenie FSR dotyczące subsydiów zagranicznych, które w pełnym zakresie będzie jednak stosowane od 12 października 2023 roku. Rozporządzenie obejmuje zarówno transakcje M&A, jak i szeroko rozumiany sektor zamówień publicznych.
Z uwagi na nowe obowiązki zamawiających i wykonawców wynikające z tego rozporządzenia warto już teraz nieco bliżej przyjrzeć się jego szczegółowym uregulowaniom.
Należy przy tym pamiętać, że rozporządzenie FSR jest aktem stosowanym bezpośrednio i nie wymaga implementacji (w przeciwieństwie do dyrektyw regulujących udzielanie zamówień implementowanych przez prawo zamówień publicznych ) oraz dotyczy także postępowań o udzielenie koncesji na roboty budowlane lub usługi regulowanych właściwymi dyrektywami UE i ustawodawstwem krajowym. Prawodawca unijny przewidział jednak pewne wyłączenia w jego stosowaniu. Rozporządzenie nie dotyczy przede wszystkim zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa. Pewne szczególne rozwiązania przewidziano również w trybach wieloetapowych, jak i zamówień udzielanych z tzw. wolnej ręki.
Prawo Unii Europejskiej przewiduje szereg instrumentów prawnych mających na celu zapewnienie warunków uczciwej i niezakłóconej konkurencji na rynku wewnętrznym. Tytułem przykładu wskazać można m.in. na generalny zakaz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta