Fiskus nie może pomijać zapisów ustawowych
Przychodami z zysków kapitałowych mogą być jedynie należności z licencji, które stanowią podlegające amortyzacji wartości niematerialne i prawne.
W 2019 r. spółka wystąpiła o wykładnię przepisów o CIT. Konkretnie chodziło o podatkową kwalifikację przychodów z sublicencji. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że funkcjonuje w ramach grupy, która jest największym zrzeszeniem niezależnych przedsiębiorców w Europie. Opiera się na organizacji centralnej – spółki centralne odpowiedzialne są za rozwój sieci oraz sieci sklepów prowadzonych przez niezależnych przedsiębiorców.
Firma tłumaczyła, że jako zarządzający z ramienia grupy dysponuje wyłącznym prawem do znaków towarowych na terenie kraju. Pełni również rolę odpowiedzialnego za tworzenie systemu franchisingowego oraz za organizację na terenie kraju sieci punktów sprzedaży działających pod znakami, ale będących prawnie i organizacyjnie odrębnymi jednostkami. Podatniczka podkreśliła, że znaki nie stanowią dla niej wartości niematerialnych i prawnych w rozumieniu art. 16b ustawy o CIT i nie są przez nią amortyzowane.
Z wniosku wynikało, że spółka przed laty zawarła umowę licencyjną na korzystanie z nich w celu prowadzenia i rozwijania działalności grupy, których licencjodawca jest globalnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta