Bieg z przeszkodami za starą UE
Na Forum Ekonomiczne eksperci SGH przygotowali raport o sytuacji gospodarczej w krajach naszego regionu Europy.
To już szósta edycja raportu. W tym roku bada on m.in. stan gospodarek 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej w okresie od 2004 do 2022 r. Kilkudziesięciu ekspertów ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie pochyla się nad inflacją, wpływem wojny w Ukrainie na gospodarkę Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, rosnących kosztów obsługi długu publicznego, zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego, bezpieczeństwa energetycznego, rynku pracy, zrównoważonego rozwoju oraz wielu innych kwestii kluczowych dla regionu.
– Raport ma na celu umożliwić liderom biznesu, przedstawicielom administracji i samorządowcom oraz organizacjom pozarządowym efektywniejsze podejmowanie decyzji w czasach wielkich wyzwań społecznych i gospodarczych, związanych m.in. z wojną w Ukrainie, wysoką inflacją, falami migracji, rozwojem sztucznej inteligencji czy potrzebą ochrony klimatu – piszą jego autorzy.
Wejście do UE
Sporo miejsca poświęcają skutkom wejścia 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej do Unii Europejskiej. Zwracają uwagę, że nastąpiło ono, z wyjątkiem Słowenii i Czech, w warunkach bezprecedensowo dużej rozpiętości w poziomie rozwoju gospodarczego w stosunku do państw tworzących jej „rdzeń”.
PKB na głowę mieszkańca w grupie EŚW-11 stanowił w 2004 r. przeciętnie zaledwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta