Patriot i nowe technologie dla zbrojeniówki
II faza budowy tarczy powietrznej średniego zasięgu Wisła oznacza dla Raytheon – głównego dostawcy antybalistycznej broni – nowe zobowiązania offsetowe.
To właśnie uzgodnienie z zagranicznym dostawcą uzbrojenia listy inwestycji i zakupów kompensujących wydatki na importowaną broń otwiera drogę do negocjacji głównego kontraktu. 25 sierpnia tego roku MON i strona amerykańska ogłosiły, że zielone światło dla kontynuowania największego rakietowego programu RP w historii już się pali i offsetowy kontrakt został podpisany. Trzeba przyznać, że tym razem wyjątkowo sprawnie udało się wynegocjować warunki przemysłowej współpracy i umowy kompensacyjnej. Szukanie biznesowego porozumienia w przypadku I fazy „Wisły” zajęło obydwu stronom znacznie dłużej. Zapewne specjaliści i negocjatorzy umów wykorzystali wcześniejsze doświadczenia przemysłowe zebrane w okresie intensywnej współpracy w polskim sektorze obronnym przy wprowadzaniu do służby pierwszych 16 wyrzutni Patriot. Udało się też w ostatnich latach lepiej zdefiniować technologiczne potrzeby zbrojeniówki i oczywiście Sił Zbrojnych RP.
Współpraca zapewni bezpieczeństwo
Jak przekonuje Polska Grupa Zbrojeniowa, lider rodzimego konsorcjum budującego z Amerykanami antyrakietową tarczę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta