Wielowarstwowa obrona powietrzna w centrum uwagi
Raytheon, zbrojeniowy gigant z USA, potentat przeciwrakietowej obrony, szykuje się w Polsce do drugiego etapu budowy tarczy powietrznej „Wisła”, bezprecedensowej inwestycji w bezpieczeństwo RP.
Materialnym symbolem zaangażowania Amerykanów w obronę polskiego nieba jest oczywiście antybalistyczny system Patriot, ale wpływy technologicznej korporacji RTX, z główną kwaterą w Arlington, do której należy Raytheon, sięgają nad Wisłą znacznie szerzej.
Współpraca przemysłowa i wejście do polskich spółek zbrojeniowych elementów korporacyjnej kultury Raytheon trwale zmieniły styl pracy w rodzimych przedsiębiorstwach. Koncern wprowadzał też w wielu firmach modele zarządzania wielkimi projektami i zachęcał kadrę i menedżerów znad Wisły do innowacyjnych zmian i rozwijania osobistych kompetencji.
RTX odpowiada na zagrożenia
Ponieważ do dobrze już rozpoznanych, „starych” zagrożeń w przestrzeni powietrznej, wraz z wojną w Ukrainie dołączają wciąż nowe, skuteczność zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (IAMD) pozostaje kluczową potrzebą, ale też wyzwaniem sił zbrojnych na całym świecie.
To, że przeciwnicy wolnego świata zademonstrowali w starciach, m.in. nad Dnieprem, zdolność do złożonych ataków z wykorzystaniem różnorodnego zestawu efektorów, w tym dronów, pocisków manewrujących, różnych typów samolotów czy pocisków balistycznych, nie pozostało bez odpowiedzi. – Raytheon reaguje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta