Wynajem pracowników z 23-proc. stawką VAT
Wypożyczanie pracowników między firmami jest dopuszczalne, jednak wymaga porozumienia między pracodawcami i zgody osób zatrudnionych.
∑ Spółka z o.o. X z siedzibą w Polsce prowadzi działalność gospodarczą w zakresie robót budowlanych i nie prowadzi agencji pracy tymczasowej. Spółka zatrudnia 30 pracowników i zamierza udostępnić ich na okres trzech miesięcy spółce Y z siedzibą w Polsce do prac w porcie przy rozładunku kontenerów. Osoby te nadal będą pracownikami spółki X i nie będą miały w tym czasie urlopu bezpłatnego. Czy spółka X powinna rozszerzyć zakres działalności PKD o usługi wynajmu pracowników? Jak należy wystawić fakturę za usługę udostępniania pracowników i z jaką stawką VAT? Czy pracownicy powinni być zatrudnieni w spółce Y, jeśli faktycznie wykonują pracę na rzecz tej spółki? – pyta czytelniczka.
W pierwszej kolejności należy ustalić czy spółka wynajmująca pracowników powinna rozszerzyć zakres własnej działalności gospodarczej o usługę wynajmu pracowników i w związku z tym zmienić zakres PKD. W tym celu należy przeanalizować przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) z 24 grudnia 2007 r., załącznik nr 3.
Właściwe PKD
Rozporządzenie zawiera pojęcie outsorcingu, czyli działalności prowadzonej na zlecenie oraz zlecanie wykonywania działalności na zewnątrz. Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku outsourcingu usług związanych z zatrudnieniem należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta