BOŚ skutecznym partnerem w zielonej transformacji
Zielona transformacja będzie wiązać się z ogromnymi nakładami inwestycyjnymi i ogromnym popytem na finansowanie. Potrzebne są zarówno duże banki, jak i te mniejsze, specjalistyczne, takie jak BOŚ – mówi Sebastian Bodzenta, wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska.
Wielokrotnie podkreślaliście państwo, że rozwój oferty zielonych produktów finansowych dla klientów korporacyjnych i samorządowych będzie kołem zamachowym dalszego rozwoju BOŚ. Jakie założenia stoją za tym strategicznym kierunkiem?
Na wstępie warto zaznaczyć, że Bank Ochrony Środowiska jest częścią systemu ochrony środowiska w Polsce, do którego należą również Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Misją banku jest innowacyjnie i skutecznie wspierać zieloną transformację poprzez oferowanie unikatowych produktów, zaangażowanych ekspertów i różnorodne instrumenty finansowe.
Zielona transformacja stanowi jeden z priorytetów gospodarczych i wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi. Według przygotowanej na zamówienie Banku Ochrony Środowiska analizy ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, dążenie do „net zero” będzie wymagało w samej Polsce inwestycji rzędu 300 mld euro do 2030 roku. Znaczna część tych inwestycji będzie realizowana właśnie przez przedsiębiorstwa oraz samorządy. Pomimo planowanej znaczącej podaży środków publicznych, większość zapotrzebowania na zielone finansowanie będzie musiała zostać zaspokojona przez sektor finansowy. To duże...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta