Tysiąc lat państwa i narodu. Wystawa stała Muzeum Historii Polski
Czym trzeba dysponować, żeby stworzyć wystawę stałą muzeum historycznego? Przede wszystkim miejscem oraz zapewnionym finansowaniem inwestycji. Do tego należy mieć scenariusz, projekt plastyczny, a także kolekcję oryginalnych eksponatów.
Gdy w 2013 roku zaczynałem pracę w Muzeum Historii Polski, nie mieliśmy ani budynku, ani budżetu, który pozwoliłby rozpocząć pracę nad budową stałej siedziby oraz wystawy. Dwa lata wcześniej udało się przeprowadzić i rozstrzygnąć międzynarodowy konkurs na koncepcję plastyczno-przestrzenną wystawy stałej – wygrało go konsorcjum tworzone przez pracownię WWAA oraz firmę Platige Image. Sędziowie w uzasadnieniu werdyktu stwierdzili, że projekt udanie łączy funkcjonalność przestrzeni z walorami plastycznymi. W swojej ocenie jednej z instalacji użyli sformułowania „teatr wyobraźni”. Dobrze oddaje ono charakter całej koncepcji, której twórcy mieli ambicję zaproszenia zwiedzających nie tylko do poznawania faktów, lecz także do doświadczania i przeżywania historii. „Ta opowieść ma wciągać” – jak podsumował Krzysztof Noworyta, jeden z członków zespołu projektowego. I rzeczywiście – przedstawiona w projekcie wizja była porywająca, ale bez budżetu nie można było nawet przejść do etapu podpisania umowy.
Przełom w pracy nad wystawą nastąpił w listopadzie 2016 roku, kiedy dzięki przyznaniu przez rząd pieniędzy na realizację inwestycji podpisaliśmy umowę z projektantami wystawy. Od tego dnia rozpoczęła się wspólna praca kuratorów i projektantów najpierw nad szczegółowym scenariuszem ekspozycyjnym, a następnie nad detaliczną koncepcją wystawy. Było jasne, że stworzymy wystawę narracyjną,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta