Przedłużamy życie zabytkom
Konserwatorzy Muzeum Historii Polski dbają zarówno o to, by drogocenne drewniane rzeźby nie były pożerane przez robaki, jak i o to, by w małym fiacie na wystawie było odpowiednie ciśnienie w oponach.
Każdy eksponat, który został pozyskany przez Muzeum Historii Polski (a tych jest blisko 60 tys.), nie tylko przechodzi proces merytorycznego opracowania, lecz również trafia w ręce zespołu konserwatorów. Na początku opieka tego typu była realizowana przez firmy zewnętrzne. Jednak sytuacja zaczęła się zmieniać wraz z powiększaniem się kolekcji. Dziś nad zabytkami czuwa Dział Konserwacji kierowany przez Aleksandrę Wróbel.
W meandry pracy wprowadza nas konserwatorka Kinga Klimkiewicz. Do czasu przeniesienia do nowej siedziby pracownia konserwatorska działa w zwykłym biurowcu w centrum Warszawy. Pracuje tu grupa znakomitych specjalistów zajmujących się tkaninami, papierem i metalem. Dzięki utworzeniu na Cytadeli nowoczesnej i profesjonalnej pracowni przeprowadzka do nowego miejsca stanowić będzie ogromny krok naprzód dla muzealnych konserwatorów.
Pracownia konserwacji zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt. W dziale pracują osoby, które ukończyły jedne z trudniejszych i bardziej wymagających studiów specjalistycznych. To absolwenci Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W całej Polsce tytuł konserwatora dzieł sztuki otrzymuje rocznie mniej niż 70 osób.
Kiedy na inwentarz Muzeum wpisywany jest nowy eksponat, trafia on do tzw. magazynu przejściowego. Zanim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta