Czy ESG zredefiniuje ład korporacyjny?
Rozwój firmy w sposób zrównoważony umożliwia przyjęcie długoterminowej perspektywy tego rozwoju, napędza innowacje i minimalizuje ryzyko.
Trudno jednoznacznie uchwycić moment, kiedy tematyka ESG wkroczyła do świata biznesu. Dawniej postrzegana jako chwilowy trend ewoluowała, by stać się istotnym czynnikiem podejmowanych decyzji korporacyjnych i strategii inwestycyjnych. Nowa sytuacja rodzi nowe pytanie: czy ESG zrewolucjonizuje koncepcję zarządzania ładem korporacyjnym?
Z raportu EY „Badanie zrównoważonej wartości 2023” wynika, że co czwarty menedżer na świecie nie jest przekonany, że jego organizacja osiągnie publiczne zobowiązania dotyczące zmian klimatycznych w zadeklarowanym terminie. W Polsce pesymistów w tym zakresie jest dwa razy więcej, co jasno wskazuje, że dotychczas stosowane rozwiązania nie są wystarczające.
Ład korporacyjny odnosi się do systemu reguł, praktyk i procesów, za pomocą których firma jest kierowana i kontrolowana. Tradycyjnie jego celem było osiągnięcie wyników finansowych i tworzenie wartości dla akcjonariuszy/właścicieli. Wzrost znaczenia czynników ESG (z ang. environment, social, governance) wprowadził nowy wymiar do tej struktury.
ESG...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta