Najnowsze zmiany dla przedsiębiorców są dla nich szkodliwe
Zastanówmy się nad rozróżnieniem obowiązków małych i średnich firm względem dużych biznesów. Często zadania nakładane na przedsiębiorstwa z sektora MŚP są dla nich trudne do udźwignięcia, podczas gdy większe podmioty nie mają z nimi problemów – mówi dr Barbara Godlewska-Bujok.
Czy ma pani poczucie, że ostatnie działania rządu nie są zbyt łaskawe dla pracodawców?
Łagodnie powiedziane. Myślę, że można śmiało nazwać je szkodliwymi. A na pewno utrudnią one funkcjonowanie firmom. Ponadto, jeżeli chodzi o nowe przepisy, to były one z reguły poupychane w ustawach regulujących zupełnie inne kwestie, co dodatkowo komplikuje sprawę. Wiele firm dowie się o nich pewnie dopiero po wejściu tych regulacji w życie.
Co konkretnie wywołało u pani największe zdziwienie?
Wydaje mi się, że nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw, która zmieniła kodeks postępowania cywilnego, jest dużym zaskoczeniem. Z perspektywy pracodawców negatywnym. Nowe przepisy dają zwolnionemu pracownikowi, który znajduje się pod szczególną ochroną, możliwość złożenia wniosku o zabezpieczenie jego powództwa poprzez nakazanie pracodawcy przywrócenia go do pracy do końca procesu.
Jakie widzi pani zagrożenia związane z tą regulacją?
Podam przykład. Znam przypadek mobbera, który doprowadził osobę mobbowaną do ciężkiego stanu w sferze psychicznej. Gdy zdał sobie sprawę, że może ponieść konsekwencje także w obszarze zatrudnienia, to założył związek zawodowy. Powód? W obecnie obowiązujących przepisach działacze związkowi podlegają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta