Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kamera na sali operacyjnej legalna

25 września 2023 | Pierwsza strona | Katarzyna Wójcik

To dyrektor szpitala zdecyduje, czy filmować operację. Nie musi pytać pacjenta o zdanie. Wystarczy, że oznakuje pomieszczenie i wyda regulamin.

Kamera może śledzić udzielanie świadczeń w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych czy zakładach rehabilitacji. Tak wynika z ostatnich zmian w prawie.

Pacjent nie musi wyrazić zgody na monitoring. Wystarczy, że kierownik placówki uzna rejestrację za konieczną w procesie leczenia pacjentów lub do zapewnienia im bezpieczeństwa. Ma przy tym działać w poszanowaniu intymności i godności pacjenta. Monitorowane pomieszczenia muszą być jednak oznaczone, a pacjent ma prawo sprzeciwu.

O tym, jak ciężko pogodzić bezpieczeństwo z intymnością i godnością, świadczą statystyki. W ostatnich latach rzecznik praw pacjenta wydał 15 decyzji w postępowaniach w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów, których przedmiotem było zastosowanie przez podmiot leczniczy monitoringu wizyjnego. W 12 przypadkach uznał praktyki za naruszające zbiorowe prawa pacjentów.

Wydanie: 12682

Wydanie: 12682

Spis treści
Zamów abonament