Zintegrować ESG z biznesem firm
Nowe podejście do ładu korporacyjnego, które wymuszają regulacje, jest kluczowe dla przejścia na zrównoważony rozwój.
Niezależnie od kraju badania opinii publicznej dowodzą, że oczekuje ona od firm przede wszystkim odpowiedzialnego podejścia do kwestii środowiskowych i społecznych (do których zaliczają się też te pracownicze). Mniej do niej przemawia trzeci element koncepcji ESG, oznaczony literą G (corporate governance), czyli dbałość o ład korporacyjny, który może się kojarzyć z nie zawsze przyjazną firmową biurokracją, z procedurami, formalnościami prawnymi czy sprawozdawczością.
Jednak to ład korporacyjny, który w praktyce określa ramy działalności firm, jest jednym z filarów ESG, a co więcej, obejmuje kwestie będące od kilku lat ważnym tematem debaty publicznej – w tym różnorodność płci we władzach spółek, równość wynagrodzeń i walkę z luką płacową, a także etykę i transparentność, które ograniczają ryzyko korupcji.
Wymierne korzyści
Jak zwraca uwagę Agnieszka Gontarek, dyrektor działu emitentów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, koncepcja corporate governance od dawna przenikała się z elementami ESG. Oba są też ze sobą powiązane, gdyż dotyczą szerszych obowiązków spółek, wykraczających poza wyniki finansowe. – Idee ESG, które podkreślają znaczenie zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialności społecznej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta