Jakie elementy analiz porównawczych są najczęściej kwestionowane
Dzięki analizie podmioty powiązane są w stanie udowadniać, że ich transakcje zostały zawarte na warunkach, jakie stosowałyby pomiędzy sobą podmioty niepowiązane. Dlatego muszą to być dokumenty najwyższej jakości.
Analizę cen transferowych sporządzają podatnicy uczestniczący w transakcjach wewnątrzgrupowych. Analiza ta jest istotnym narzędziem określającym, jakie warunki transakcji kontrolowanej można uznać za rynkowe. To właśnie dzięki analizie podmioty powiązane są w stanie udowadniać, że ich transakcje zostały zawarte na warunkach, jakie stosowałyby pomiędzy sobą podmioty niepowiązane.
Z perspektywy podmiotów powiązanych kluczowe jest, aby przygotowana analiza cen transferowych (najczęściej w formie analizy porównawczej) reprezentowała odpowiedni poziom jakości tak, aby organ podatkowy podczas kontroli nie był w stanie podać jej wyników w wątpliwość. Na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować trend, zgodnie z którym organy podatkowe, wykorzystując podobne argumenty, kwestionują wiele różnych elementów analiz porównawczych dostarczanych przez podatników. Organy podatkowe, przy skutecznym podważeniu poprawności analizy dostarczonej przez podatnika, tworzą własne analizy lub wprowadzają modyfikacje do analiz podatników. Następnie, na podstawie tych modyfikacji lub swojej nowej analizy, ustalają doszacowanie podatku.
Co podważają organy podatkowe
Każdy element analizy porównawczej może zostać poddany weryfikacji przez organy podatkowe, ale do najczęstszych kwestionowanych obszarów analiz należą:
∑ rozbieżność w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta