Zabezpieczyliśmy węgiel dla gospodarstw domowych
– Węgla dla domów i mieszkań w Polsce będzie pod dostatkiem. Zabezpieczyliśmy rezerwy, uruchomiliśmy odpowiednie mechanizmy, aby pilnować cen za pośrednictwem naszych spółek – mówi Marek Wesoły, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Z kotłów węglowych ciągle korzysta się w mniej więcej co trzecim domu, a całkiem świeże jest wspomnienie sytuacji po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r., gdy w szczycie tona węgla kosztowała 3,6 tys. zł, a nawet więcej. Interweniował wówczas rząd, uruchamiając program importu i preferencyjnej dystrybucji węgla przez gminy oraz wypłatę dodatków węglowych.
Państwo interweniuje w razie potrzeby
– Od początku mieliśmy świadomość, że to na nas spoczywa obowiązek zabezpieczenia węgla na zimę, bo jesteśmy państwem, które nie pozostawia obywateli samych sobie. Zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych – mówił minister aktywów państwowych Jacek Sasin, podsumowując wiosną tego roku działania rządu i sześciu spółek Skarbu Państwa (PGE Paliwa, Węglokoks, Polska Grupa Górnicza, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie i LW Bogdanka). Prowadzony na gigantyczną skalę program objął 2450 gmin, które nabywały węgiel po preferencyjnej cenie 1500 zł/t, sprzedając mieszkańcom za maksymalnie 2000 zł/t.
Przez porty polskie, łotewskie, ARA (Amsterdam–Rotterdam–Antwerpia) i Rostok zaimportowano z odległych kierunków, jak Australia, Kolumbia, Indonezja czy RPA, ponad 12,4 mln ton węgla. Do gmin i gospodarstw domowych trafiło ok. 5 mln ton, z czego ok. 2 mln ton odsianego paliwa pochodziło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta