Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kodeks karny i zakłócanie zamówienia publicznego

18 października 2023 | Administracja – Orzecznictwo | Agnieszka Gilowska Joanna Kornaszewska

Ścigane z urzędu będą nie tylko przestępstwa, których pokrzywdzonym jest Skarb Państwa, ale także te, w których przedmiot przetargu, aukcji lub zamówienia publicznego był co najmniej w części finansowany ze środków publicznych.

Nowelizacja kodeksu karnego uchwalona w lipcu ubiegłego roku weszła w życie 1 października 2023 r. Wprowadzone zmiany obejmują między innymi art. 305 k.k., dotyczący odpowiedzialności karnej za zakłócenie przetargu publicznego. Stosownie do ogólnego kierunku zmian tej nowelizacji, nowa formuła omawianego przepisu oznacza szerszy zakres kryminalizowanych zachowań, ułatwienia dla organów ścigania w zakresie wykrywania i ścigania przestępstw, a także zaostrzenie kar za ingerencję w przetargi i inne objęte ochroną tryby udzielania zamówień.

Uproszczone przesłanki odpowiedzialności

Nowelizacja przewiduje uproszczenie zasad odpowiedzialności za przestępstwo ujęte w art. 305 k.k. poprzez eliminację wymogu wykazania, że sprawca czynu działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Zgodnie z nowym brzmieniem podstawowego typu przestępstwa (art. 305 § 1 k.k.), karze podlegać będzie zatem ten, kto utrudnia lub udaremnia przetarg albo postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, działając na szkodę właściciela mienia, osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany bądź która prowadzi postępowanie, albo na szkodę interesu publicznego.

Powyższe oznacza w szczególności, że obok sprawców działających – jak dotychczas – w zamiarze bezpośrednim popełnienia przestępstwa, odpowiedzialność za zakłócenie postępowania o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12702

Wydanie: 12702

Spis treści
Zamów abonament